Menü
Reklam

Newton Ve Elma oyunları - Zeka oyunu oyna

Newton Ve Elma

Newton Ve ElmaÜnlü İngiliz fizikçi newton deyince herkesin aklına elma hikayesi gelir. Bazı araştırmalara göre bu elma hikayesi aslında gerçektir. Oyunbus oyun sitesi olarak olayı sizin için biraz araştırdık. Olay şöyle gerçekleşmiş, aslında elma newton’un kafasına düşmemiş. Ama hikaye tümüyle uydurma da değilmiş. Bir gün ağaçtan yere düşen bir elma, Newton’un yer çekimi kanunu bulmasına yardımcı olmuş. İngiltere’nin ünlü bilimsel araştırmalar kurumu Royal Society’nin arşivinde bulunan Newton’un biyografisinde elma öyküsü de yer alıyormuş.

Newton konusundaki hikayeyi Stukeley de kitabına şöyle aktarmış: Akşam yemeğinden sonra, hava sıcak olduğu için birlikte bahçeye indik ve elma ağaçlarının gölgesinde güzel hoş kokulu bir çay içtik. Newton bana, daha önce aklına yer çekimi kavramının geldiği sırada yine tam olarak şuanda bulunduğumuz yerde olduğunu söyledi. Newton sözlerine şöyle devam etti. Bir ağacın altında düşüncelere dalmış bir şekilde otururken, bir elmanın düşmesi sonucunda, Kendi kendine, bu elma neden her defasında dik bir şekilde yere inmek zorundaki, diye düşünmüştü.
Oyunbus Newton elma bilim oyununda yer çekimin bulunabilmesi için elmanın newton un kafasına düşmesi gerekiyor. Newton Ve Elma oyununun başında bunu nasıl yapılacağı anlatılıyor.  Tam 33 kategoride eğlenceli biz zeka oyunu olan newton elma oyununda oyunbus ekibi olarak iyi eğlenceler dileriz.
Newton hakkında biraz tarihi bilgi vermek gerekirse ;

Isaac Newton, 1642 ile 1727 yılları arasında 85 yıl yaşamış çok ünlü bir İngiliz fizikçidir. Newton aynı zamanda iyi bir  matematikçidir. Newton  Astronomi, felsefe ve kimya bilim dallarında da önemli bir bilim adamıdır. Newton bilim dünyasının en etkileyici bilim dahilerinden biridir. Newton aslında bir çiftçi ailesinin oğludur ve babasını daha doğmadan önce yaklaşık üç ay önce kaybetmişti. Newton sırasıyla Grantham’da King’s okuluna oradan da Cambridge Üniversitesinde bulunan Trinity Kolejine gitti. Newton 1165 yılında okuldan lisans derecesini aldı. O dönemlerde büyük bir bulaşıcı hastalık salgını başlamıştı. Salgın hastalıklar yüzünden eğitime devam edemedi ve salgın hastalıklardan korunmak için annesinin çiftliğine tekrar geri geldi. Newton annesinin çiftliğinde geçirdiği iki yıl boyunca en önemli buluşlarını işte bu çiftlikte gerçekleştirdi.  Lisansüstü çalışmasını salgın hastalık tehlikeleri ortadan kalkınca henüz 27 yaşındayken Cambridge Üniversitesinde matematik profesörlüğüne getirilmişti. Çok başarılı mükemmel bir matematikçiydi. Newton 1671′de ilk aynalı teleskobu gerçekleştirdi. Newton 1675 yılında optik konusundaki iki bildirisi ile yeni tartışmalara yol açtı. Newton fizikte merkez kaç kuvveti kanunu ile Kepler kanununu birlikte ele alarak kütle çekim kanunu ortaya koydu. Newton hareket kanunları olarak ta bilinen eylemsizlik ilkesi, kuvvetin kütle ile ivmenin çarpımına eşit olduğunu ifade eden kanun ve etki ile tepkinin eşitliği gibi fiziğin en önemli kanunlarına büyük katkılarda bulundu. Newton sadece fizik alanında değil matematik alanında da bir çok katkılarda bulunan bir bilim adamıydı. Newton hayatı boyunca çekingen bir yapıya sahipti. Bu çekingenliği yüzünden Newton bilim dünyasında devrim yaratacak nitelikteki bu buluşların çoğunu uzun yıllar öğrendi. Bazı dönemlerde geri planda kalmıştır. Ama Edmond Halley’in çabaları ve destekleri ile bilim dünyasında fizik ve matematik alanında bir çok buluşlar gerçekleştirdi.

Reklam
Reklam

oyun

Türkiye'nin kaliteli oyun sitesi oyunbus.com sitesine hoşgeldiniz. Yetişkin ve çocuklar için birbirinden güzel oyunlar bulunmaktadır. Oyunbus.com hergün en yeni ve kaliteli oyunları eklemeye devam ediyor. Oyunbus.com oyun sitesinde kız oyuncularımıza yönelik yemek oyunları, giysi giydirme oyunları ve makyaj oyunları sunuyor. Erkekler içinse araba ve yarış oyunları, dövüş ve spor oyunları, motor oyunları ve 3d oyunlar sunuyor. Yetişkinler için de kağıt oyunları, sudoku oyna, mahjong oyna, satranç oyna, bubble oyunları, çiftlik ve zeka oyunları ile eğlenceli zamanlar sizi bekliyor.