Menü
Reklam

Satranç oyunları - Zeka oyunu oyna

Satranç Oyunu

Satranç  Oyunu tarihin en eski zeka ve strateji oyunlarından biridir. Satranç oyunları 8×8 lik kare satranç tahtası üzerinde her biri ayrı özelliklerde olan 16 adet beyaz ve 16 adet siyah taşlar yardımı ile oynanır. Satranç tahtasında bulunan 64 karenin yarısı siyah diğer yarısı da beyaz renklerden oluşmuştur. Oyuncular beyaz ve siyah renkli taşlarla karşılıklı oynar ve birbirlerine karşı üstünlük kurmaya çalışırlar.  Satranç tahtasında her biri farklı güçlerde taşlar bulunur. Bu taşlar en güçlüden en zayıfa sırasıyla şöyledir. Bu taşlar bir şah, bir vezir, iki kale, iki fil, iki at ve sekiz piyondan oluşur. Satranç oyununda hedefimiz ise rakibin şahını sıkıştırıp şah mat etmektir. Satranç taşlarının hareketleri bazı kurallar çerçevesinde yürütülebilir.

SATRANÇ  KURALLARI:

ŞAH: satrançta rakibin mat etmek için uğraştığı tek taş olduğundan en önemli taş olarak söyleyebiliriz. Mat etmek demek ise rakip şahı elinizdeki taşlarla öyle bir sıkışıp hamle yapacak şekilde etkisiz hale gelmesidir. Şah taşı her yöne bir kare hareket etme yeteneğine sahiptir. Eğer şah bir rakip taş tarafından yenilmek isteniyorsa, rakip şahı tehdit ettiği anda şah der ve bekler. Eğer tehdit altında bulunan şah hiç bir yere kaçamıyor ise veya tehdit ile arasına kendi taşlarından biri giremiyorsa mat olur ve rakip oyunu kazanır.

VEZİR: Olmazsa olmaz çok önemli bir taş dır. Satranç taşları içerisindeki en güçlü taş vezirdir.Vezir her yöne dilediği kare kadar gidebilir, çapraz veya yatay fark etmez  her yöndeki boş kareye istediği gibi gider. Vezir satranç oyununda çok önemlidir karşı tarafın vezirini aldığınızda rakibi oldukça zor durumlarda bırakabilirsiniz. Şahın en büyük koruyucularından biridir.

KALE : Vezirden sonra satranç oyunundaki en kuvvetli taştır. Kale satranç tahtasında sadece yatay veya dikey olmak kaydı ile dilediğiniz kare kadar gidebilir. Kale sadece çapraz hareket edemez. Kaleyi vezirden ayıran tek özellikte zaten bu çapraz hareket yoksunluğudur. Satrançta her oyuncuda 2 tane bulunan kale şahı korumak için en iyi taşlardandır. Aynı zamanda rakip şahı köşeye sıkıştırmak içinde çok etkilidir.

FİL: Filler her Satranç oyuncusunda 2 tane bulunur ve üzerinde bulundukları renkteki çapraz kareler üzerinde dilediği  kadar hareket edebilirler. At hariç diğer satranç taşları gibi başka satranç taşları üzerinden atlayamaz. Filler, genelde çok sayıda kareyi tehdit ederek oyun içerisindeki önemi çok büyüktür. Çok fazla çapraz alanı tehdit ettiği için rakiplerin kafasını karıştırır. Genellikle en usta satranç oyuncuları filleri ile rakip oyuncu bunaltırlar.

AT:  Satranç tahtası üzerinde başka taşların üzerinden atlayabilen tek taş dır. Atlar satranç tahtası üzerinde L harfi şeklinde her yöne istediği gibi hareket edebilir. Büyük L harfi oluşturacak şekilde oyun içerisinde bir çok alanı tehdit eden önemli ve gizemli bir taş dır. Her satranç oyuncusunda 2 tane at bulunur.

PİYON: Her satranç oyuncu satranç tahtası üzerinde sekiz piyona sahiptir. Piyonlar diğer satranç taşların önünde bir set oluştururlar. Piyonlar savunma için çok önemlidir. Özellikle şahın önünde bir duvar gibi dururlar, piyonları yok etmeden şaha ulaşmak zordur. Sınırlı hareket imkanından dolayı piyonlar satranç oyunun en zayıf taşlarıdır. Diğer taşlar gibi geriye doğru hareket edemeyen tek taş piyondur. Satranç oyununda ilk açılış piyonlar ile olur ve başlangıçta  piyon, önündeki alanların boş olması şartıyla bir yada iki kare gidebilir. Piyon başlangıç pozisyonunda değilse üzerinde bulunduğu satranç tahtası üzerinde kare ilerleyebilir. Piyon çapraz olarak düşman taşını alır. Çaprazında hangi taş varsa tek kare içerisinde onu yer. Piyonların en önemli özelliği ise satranç tahtasında rakibin 1.sırasındaki yatay alana geldiğinde istediği bir satranç taşına dönüşme yeteneğidir. Şah hariç istediğiniz taşa dönüştürebilirsiniz. Satranç oyuncuları genellikle bu durumlarda piyonları vezire dönüştürmeyi seçerler. Oyunbus oyun sitesi olarak bilgimiz kadar size satranç oyunu açıklamaya çalıştık. İsterseniz oyun sitemizde bu güzel satranç oyununu en iyi şekilde oynayabilirsiniz. Oyunbus başarılar diler.

emre demiş ki;

emaaaaraaaeaaaaaaaaaaaaa

muhhamet can efendi demiş ki;

süper satranç oyunu.

Anonim demiş ki;

ben satrança bayılırım yaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

volkkan demiş ki;

cooooooooooooooooooooooooooooooookkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk güzelllllllllllllllllllllll

Reklam
Reklam

oyun

Türkiye'nin kaliteli oyun sitesi oyunbus.com sitesine hoşgeldiniz. Yetişkin ve çocuklar için birbirinden güzel oyunlar bulunmaktadır. Oyunbus.com hergün en yeni ve kaliteli oyunları eklemeye devam ediyor. Oyunbus.com oyun sitesinde kız oyuncularımıza yönelik yemek oyunları, giysi giydirme oyunları ve makyaj oyunları sunuyor. Erkekler içinse araba ve yarış oyunları, dövüş ve spor oyunları, motor oyunları ve 3d oyunlar sunuyor. Yetişkinler için de kağıt oyunları, sudoku oyna, mahjong oyna, satranç oyna, bubble oyunları, çiftlik ve zeka oyunları ile eğlenceli zamanlar sizi bekliyor. yabancı dizi