Menü
Reklam

Tavla Oyna oyunları - Yetişkin oyunu oyna

Tavla Oyna

Tavla Oyna

Tavla oyna oyununda bilgisayara karşı tavla oynayabilirsiniz. Yalnız işiniz çok zor çünkü bilgisayar tavla konusunda oldukça iyi bir oyun sergiliyor. Tavla oyna oyununu mouse ile oynuyoruz. Zarları atmak için Roll butonuna tıklıyoruz ve taşların üzerine gelerek oynuyoruz. Oyunbus.com ekibi olarak yetişkin oyunları kategorisinde yer alan tavla oyna isimli oyunda başarılar dileriz.

TAVLA HAKKINDA BİRAZ BİLGİ ;

Tavla, özel bir alan üzerinde on beş siyah ve on beş beyaz taşla oynanan iki kişi ile oynanan bir oyun olarak oynanır. Dünyadaki en eski oyunlardan biri olduğu yapılan kazı çalışmalarından anlaşılmıştır. Tavla oyunun ilk ortaya çıktığı devirde de tavladaki zarlar ve taşların kemiklerden yapıldığı düşünülmektedir.
Bilindiği kadarı ile,milattan sonra 600’lü yıllarda İran şahı Nevşiyan’ın veziri Büzur Mehir tarafından  icat edilmiştir. Tavlada karşılıklı altışar hane 12 ayı, 15 beyaz ve 15 siyah pul ayın 15 gece ve 15 gündüzünü, karşılıklı 12’şer hane de günün 24 saatini temsil eder.
Tavlada, 4600 civarlarında hamle ihtimali bulunduğundan oyunda ustalaşmak çok önemlidir. Ancak zarın şansı simgelemesinden dolayı şans faktörü de kendisini oldukça fazla hissettirmektedir.
Osmanlı Devletinde 1400’lü yıllarda Türklerde tavla oyunu yaygınlaşmaya başlamıştır. Osmanlı Devletinin yükseliş döneminde tavla çok büyük bir önem taşımaya başlamıştı. 700 yıl sanra günümüzde tavla geleneği Türklerde halen devam etmektedir. Türkiye’de çok yaygın bir oyun olan tavlada usta oyuncular bir gelenek biçiminde zar attıklarında gelen rakamlarda Farsçadan Türkçeye geçen isimlerini kullanırlar.
Zarların isimleri

bir bir: Hep Yek Dü Yek;
iki iki: Dü Bara (günümüz Türkçesiyle dubara), dur bağırma.
iki bir: Dü yek;
üç üç: Dü Se;
üç iki: Seba-i Dü;
üç bir: Se Yek;
dört dört: Dört Cihar (“Caar” gibi de okunur);
dört üç: Cihar-ü Se;
dört iki: Cihar-i Dü;
dört bir: Cihar-ı Yek;
beş beş: Dü Beş;
beş dört: Beş Dört (penc-i caar);
beş üç: Penc-ü Se , severler güzeli genç ise.
beş iki: Penc-i Dü;
beş bir: Penc-ü Yek;
altı altı: Dü Şeş en çok sevilen zardır.
altı beş: Şeş Beş;
altı dört: Şeş Cehar;
altı üç: Şeş-ü Se;
altı iki: Şeş-i Dü;
altı bir: Şeş-ü Yek;

Michail demiş ki;

Şahsen ben çevrimiçi tavla portalını seviyorum Orada küpleri yeterince düşüyorlar ve portalın kendisi de güzel. Bana nasıl geldiğinizi bilmiyorum, oynamak isterseniz içeri gelin, bakın.

bünyamin demiş ki;

arkadaşlar
oyunun sesi nerden kısılıyor bulamadım yardımcı olumusunuz ?

Reklam
Reklam

oyun

Türkiye'nin kaliteli oyun sitesi oyunbus.com sitesine hoşgeldiniz. Yetişkin ve çocuklar için birbirinden güzel oyunlar bulunmaktadır. Oyunbus.com hergün en yeni ve kaliteli oyunları eklemeye devam ediyor. Oyunbus.com oyun sitesinde kız oyuncularımıza yönelik yemek oyunları, giysi giydirme oyunları ve makyaj oyunları sunuyor. Erkekler içinse araba ve yarış oyunları, dövüş ve spor oyunları, motor oyunları ve 3d oyunlar sunuyor. Yetişkinler için de kağıt oyunları, sudoku oyna, mahjong oyna, satranç oyna, bubble oyunları, çiftlik ve zeka oyunları ile eğlenceli zamanlar sizi bekliyor. yabancı dizi