Menü
Reklam

Texas Poker oyunları - Yetişkin oyunu oyna

Texas Poker

Texas Poker1800 yıllarının ortalarında Amerika’da iskambil oyunlarının karışımı olarak ortaya çıktığı düşünülen pokerde kesin tarihi bilinmemekle birlikte ilk olarak Amerika’da oynandığı düşünülmektedir.Sonrasında poker oyunu bütün dünyaya yayılmıştır. Poker oyunu günümüzde bazı turnuvalarda, evlerde, internette ve casinolarda oynanmaktadır. Bir çok poker türü olmasına karşın en oynanan Texas Holdem başka bir deyişle daha bilinen adıyla No Limit Holdemdir. Poker oyunları içerisinde yüksek risk, kazanç ve heyecanlı olması bu oyunu dünyanın en sevilen poker türü olarak tanıtmıştır. Bugün tüm dünya genelinde profesyonel turnuvalar yapılmaktadır. Poker oyunun kısaca temel amaç başlangıçta dağıtılan kağıtların oyuncunun elindeki iki kapalı kart ile ortadaki herkese açık kullanabileceği beş kartı ile birleştirerek mümkün olan en iyi beş kartlı eli ortaya koyabilmektir. Poker oyunu şansın önemli olduğu gibi düşünülen bir oyun olarak görünse de dünyanın en zevkli ve rekabetçi oyunların başında gelir. Peki poker nasıl oynanır.

POKERİN OYNANIŞI

POKER, en az 2 en fazla 10 kişiyle oynanabilen biraz şans biraz da iyi kart takip etme özelliği gerektiren bir oyunudur. poker oyunu biradet 52  iskambil destesiyle oynanır. Poker oyununda kart sıralaması A,K,Q,J,10,9,8,7,6,5,4,3,2,A şeklinde sıralanır.

Pokerde oyununda el üstünlükleri

Poker oyununda elinizde bulunan  kağıtların üstünlük sıralaması şu şekildedir:

1-Floş Royal :  Poker oyununda floşlar arasındaki en yüksek sıralamadır, bu kartların hepsininde aynı cinsinden olması gerekir. Poker oyununda bir oyuncunun ulaşabileceği en iyi el bu eldir. Poker de bir numaların güçlü el sıralaması şu şekildedir.  “A-K-Q-J-10”

2-Floş :  Poker de arka arkaya beş karttan oluşan aynı türden kağıtlardır. Örnek vermek gerekirse “10-9-8-7-6”

3-Kare : Poker oyununda aynı numaraya sahip dört kartın elde edilmesidir. Dört “A” kart şekli en büyük, dört 2 kart şekli ise en küçük karedir. Örnek vermek gerekirse 4 tane Q kız gibi.

4-Full  : Poker de en çok rastlanan iyi ellerden biri olan aynı numaralı karttan üç tane(3 adet 10 olabilir) ile başka aynı numaralı iki karttan(iki tane beşli gibi) oluşmuş beşli kart şeklidir. Örnek verelim 3 tane 10, 2 tane 5 gibi.

5-Renk : Pokerde aynı renklerde beş kartın elde edilmesi durumudur. Bu durumda sıralama önemli değildir, önemli olan tüm renklerin aynısı olmalıdır. Örnek vermek gerekirse sırasız renkli A-J-9-5-2 gibi.

6-Kent : Bu kelimenin anlamı ise pokerde kartların ayrı renklerden sıralı beşli dizidir. Buna örnek  vermek gerekirse Q-J-10-9-8 gibi olabiir.

7-Üçlü : Pokerde üçlü demek ise birbirinin aynı numaralı üç kartın elde edilmesine denir. Örnek vermek gerekirse 7,7,7 gibi birbirinin aynısı sayılar gibi.

8-Döper : Poker döper demek ise aynı numaradan 2 karttan 2 adet olması anlamına gelir. Buna örnek vermek gerekirse iki tane kız ve iki tane 5 gibi olabilir.

9-Per : Pokerde çok rastlanan per kelimesinin anlamı ise aynı numaralı karttan 2 adet elde edilmesidir. Örneğin 2 adet kız gibi veya 2 adet üçlü gibi

10-Yüksek Kart :  Poker oyununda birbirleri ile renk yada seri olarak uyumu olmayan kartlardır. Yukarıda bahsettiğimiz özel durumların hiç birini oluşturmayan beş karttır. Örnek vermek gerekirse A en yüksek kağıttır daha üst  yoksa en yüksek kart eli olarak kazanır. Ama oyunbus oyun sitesi olarak tavsiyemiz bu gibi yüksek kartlarda pek fazla oyuna rest çekmeyin, çünkü bu gibi ellerde pek kazanma şansınız yoktur.

Reklam
Reklam

oyun

Türkiye'nin kaliteli oyun sitesi oyunbus.com sitesine hoşgeldiniz. Yetişkin ve çocuklar için birbirinden güzel oyunlar bulunmaktadır. Oyunbus.com hergün en yeni ve kaliteli oyunları eklemeye devam ediyor. Oyunbus.com oyun sitesinde kız oyuncularımıza yönelik yemek oyunları, giysi giydirme oyunları ve makyaj oyunları sunuyor. Erkekler içinse araba ve yarış oyunları, dövüş ve spor oyunları, motor oyunları ve 3d oyunlar sunuyor. Yetişkinler için de kağıt oyunları, sudoku oyna, mahjong oyna, satranç oyna, bubble oyunları, çiftlik ve zeka oyunları ile eğlenceli zamanlar sizi bekliyor. yabancı dizi